avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in registrul contribuabililor care aplica ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in registrul contribuabililor care aplica split tva

Buna ziua,
Daca am o microintreprindere care are datorii la tva mai mari de 5000 lei pentru trimestrul IV al anului 2017, ea este cu declaratia de tva la trimestru . Tva ul nu este achitat la momentul de fata...daca nu il achit pana la sf lui februarie intru la split tva?

Nu imi este clar...
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: narcisa_narcisa , utilizator 16:41, 13 Martie 2018
Da. Termenul de intarziere este de 60 zile.
Buna ziua.
Imi cer scuze pentru interventia mea in aceasta discutie...dar am si eu o neclaritate.
Microintreprinderere care la 31 ianuarie a avut o datorie Tva de 4200 Ron.
De ce a intrat la Split Tva la 1 martie?? daca pragul e de 5.000?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea split tva!!!???? narcisa_narcisa narcisa_narcisa Buna ziua. Legea spune asa: \"\"\"\"\"\"ORDONANȚA nr. 23/2017 privind plata defalcată a TVA actualizată cu modificările aprobate prin LEGEA 275 prevede ... (vezi toată discuția)
Impozit chirie florin1955 florin1955 Buna ziua Am un apartament dat in chirie cu contract de inchiriere incheiat in martie 2017 valabil pana in martie 2018. Am declarat acest apartament la ... (vezi toată discuția)
Taxa forfetara husaru anca husaru anca buna ziua , lamuriti ma va rog care este situatia actuala a povestii despre taxa forfetara ????????????????? si cat am de platit daca am un srl si nu ... (vezi toată discuția)