Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in registrul contribuabililor care aplica ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in registrul contribuabililor care aplica split tva

Buna ziua,
Daca am o microintreprindere care are datorii la tva mai mari de 5000 lei pentru trimestrul IV al anului 2017, ea este cu declaratia de tva la trimestru . Tva ul nu este achitat la momentul de fata...daca nu il achit pana la sf lui februarie intru la split tva?

Nu imi este clar...
Multumesc
george-neagu, moderator
Da. Termenul de intarziere este de 60 zile.
Buna ziua.
Imi cer scuze pentru interventia mea in aceasta discutie...dar am si eu o neclaritate.
Microintreprinderere care la 31 ianuarie a avut o datorie Tva de 4200 Ron.
De ce a intrat la Split Tva la 1 martie?? daca pragul e de 5.000?!