avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Legea Split TVA!!!????
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Legea Split TVA!!!????

Buna ziua. Legea spune asa: """"""ORDONANȚA nr. 23/2017 privind plata defalcată a TVA actualizată cu modificările aprobate prin LEGEA 275 prevede că au obligația să deschidă și să utilizeze cel puțin un cont de TVA persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA și instituțiile publice înregistrate în scopuri de TVA care se află în cel puțin una dintre următoarele situații:
a) la 31 decembrie 2017 înregistrează obligații fiscale reprezentând TVA, restante conform art. 157 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul de procedură fiscală, cu excepția celor a căror executare silită este suspendată în condițiile art. 235 din Codul de procedură fiscală, în cuantum mai mare de 15.000 de lei în cazul contribuabililor mari, 10.000 de lei în cazul contribuabililor mijlocii, 5.000 de lei pentru restul contribuabililor, dacă aceste obligații nu sunt achitate până la data de 31 ianuarie 2018;

b) începând cu data de 1 ianuarie 2018 înregistrează obligații fiscale reprezentând TVA, restante conform art. 157 din Codul de procedură fiscală, neachitate în termen de 60 de zile lucrătoare de la scadență, cu excepția celor a căror executare silită este suspendată în condițiile art. 235 din Codul de procedură fiscală, în cuantum mai mare de 15.000 de lei în cazul contribuabililor mari, 10.000 de lei în cazul contribuabililor mijlocii, 5.000 de lei pentru restul contribuabililor;"""
Situatia mea e urmatoarea:
Datorie Tva la 31 ianuarie - 4.200 lei.
Azi am fost anuntata ca de la inceputul lunii martie am intrat la split Tva.
Cineva mai destept decat mine ma poate lamuri?? :I
Eu in aceasta lege citesc de un prag de 5.000 lei.
Cel mai recent răspuns: viorel55 , utilizator 21:19, 13 Martie 2018
Va sa zica stiind despre ce este vorba, ai stat si nu ai platit restanta? Te-ai gandit ca le lipsesc 800 lei ? Apropos, ti-ai concediat contabilul ? Bravo tie ! Esti printre primii care vor deschide noi drumuri in fiscalitate. Sa ne comunici cum te descurci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in registrul contribuabililor care aplica split tva ionela11 ionela11 Buna ziua, Daca am o microintreprindere care are datorii la tva mai mari de 5000 lei pentru trimestrul IV al anului 2017, ea este cu declaratia de tva la ... (vezi toată discuția)
Perioada fiscala tva p_orsyka p_orsyka Buna ziua, in cazul d092 daca am depus, devin automat platitor lunar, mai trebuie sa astept vre-o decizie de la finante? Si inca o intrebare, in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Curs valutar sfarsit de an 2017 mihabadiu mihabadiu Cifra de afaceri a anului 2017 la ce curs de calculeaza: la 4,6597 lei 29.12.2017 sau 4,5411 lei la 31.12.2016? (vezi toată discuția)