Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescrieri debite fiscale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescrieri debite fiscale

Cum se calculeaza o prescriere de debit fiscal, de exemplu pentru un teren extravilan?
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Termenul de prescriere pentru datoriile fiscale este de 5 ani si incepe sa curga de la data de 01.01. a anului urmator celui in care trebuiau platite.
De asemenea, orice act de executare silita (somatie, poprire, sechestru) efectuat inlauntrul acestui termen prelungeste termenul de prescriptie cu inca 5 ani de la data comunicarii catre dumneavoastra a respectivului act de executare.