Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Deduceri microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Deduceri microintreprindere

Buna ziua , sunt sau nu deductibile cheltuielile cu salariile la microintreprindere in 2018 ?
Multumesc
De ce sa nu fie?
Deoarece acest text l-am regasit pe avocatnet " Practic, apare imposibilitatea de a mai deduce anumite cheltuieli și investiții, un dezavantaj major la trecerea de la profit la micro. „Atât cheltuielile (inclusiv cheltuielile cu salariile, care de cele mai multe ori reprezintă costul cel mai semnificativ pentru o societate), cât și costurile cu investițiile în mijloace fixe amortizabile nu mai pot fi deduse la calculul bazei impozabile, cu excepția caselor de marcat”, atrage atenția Anamaria Tocaci.
Se referea la baza impozabila la calculul impozitului pe profit. Dar nu era vorba ca aceste cheltuieli nu ar fi deductibile la micro. Oricum microintreprinderea este impozitata la venituri.
Multumesc 1
Buna ziua ! SRLnou infintat fara angajati are obligatia depuneri dec 010?

manus a scris:

Buna ziua , sunt sau nu deductibile cheltuielile cu salariile la microintreprindere in 2018 ?
Multumesc