Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare factura cu date eronate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare factura cu date eronate

O colega ne-a adus la contabilitate o factura si am constatat ca pe aceasta factura, atunci cand s-a completat, beneficiarul a dat datele gresite (CUI, nr. reg. com,, denumire firma). Cum inregistram aceasta factura?
george-neagu, moderator
Atunci cand factura a ajuns deja la client, se emite o factura storno cu datele gresite, si se reemite factura cu datele bune. Ambele facturi se trimit la client.
Corect cum ati spus dvs. Clientul respectiv a dat toate datele fictive (den. Firma, cui, nr. reg. com). Cum procedam in acest caz. Nici nu se poate anula deoarece fila alba e la clientul binevoitor.

Béla Varga a scris:

Atunci cand factura a ajuns deja la client, se emite o factura storno cu datele gresite, si se reemite factura cu datele bune. Ambele facturi se trimit la client.