Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca

Buna ziua. Am o nelamurire si sper ca ma veti putea ajuta.
Prietena mea lucreaza la un magazin de haine in jur de 10 ore pe zi. Astazi a aflat ca nici macar nu este trecuta pe cartea de munca la program de 8 ore, ci 4 . Ce ar putea sa faca in legatura cu asta?
Poate sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
ITM va declansa o ancheta la firma respectiva. Daca cele semnalate se adeveresc, firma va fi amendata contraventional si obligata sa intre in legalitate.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Codul Muncii
Art. 15^1
In sensul prezentei legi, munca nedeclarata reprezinta:
......
d) primirea la munca a unui salariat in afara programului de lucru stabilit in cadrul contractelor individuale de munca cu timp partial.
....

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.......
e3) primirea la munca a unui salariat in afara programului de lucru stabilit in cadrul contractelor individuale de munca cu timp partial, cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana identificata;