Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pentru 6 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pentru 6 ore

Ce implicatii produce un contract de munca incheiat pentru 6 ore. Mentionez ca de fapt, programul de lucru ar fi de 8 ore.
fradpatrascu, utilizator
Daca va afla itm-ul, amenda. Atat, in rest nimic, afara de o eventuala actiune in instanta a salariatului care daca o castiga veti plati din urma.
In cazul unui contract individual de muncă cu timp parţial exista interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.