Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutore bolnav Alzheimer
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutore bolnav Alzheimer

As dori sa stiu cum este reprezentat cel pus sub interdictie la proces daca este imobilizat si nu are discernamant fiind bolnav Alzheimer in stare grava. Mai precis am parcurs etapele "ancheta sociala" si "expertiza psihiatrica la domiciliu". Banuiesc ca urmeaza citarea partilor. In cererea pe care am depus.o la judecatorie am solicitat punerea sub interdictie a mamei mele si numirea mea ca si curator pana la finalizarea procesului si tutore la finalizarea cauzei. Care este urmatoarea etapa si cum va fi reprezentata mama mea in calitate de parata.
Curatorul este o persoana distincta de cea a tutorelui. Dvs vei ramane definitiv tutore, dar pe parcursul judecarii cauzei este necesara numirea unui curator. Indicati instantei o astfel de persoana care sa indeplineasca conditiile legale si care sa fie citata spre a reprezenta bolnavul in instanta.