Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... furt din autovehicol
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

furt din autovehicol

buna dimineata!
ieri am avut o dauna!
autoturismul personal a fost "violat" de unde s-a furat un CD şi un detector radar.
am trecut pe la politie unde si-au facut datoria
am ajuns la ASIBAN unde am polita CASCO
surpriza: refuza sa plateasca CD pe motiv ca are fata detasabila si trebuia sa o iau in buzunar cand am lasat masina in parcare, iar detectorul nu a fost trecup pe un formular special, pt ca a fost achizitionat dupa incheierea politei.
va rog sa ma ajutati daca au baza legala!
multumesc!
Mie mi-se pare ca baza legala este insasi contractul de asigurare incheiat. Din moment ce nu cunosc continutul contractului, presupun ca:

1. in cazul CD-ului (CD player-ului) asigurarea presupune, ca ati procedat neglijent, cand nu ati detasat fata;
2. in cazul detectorului de radar este o problema mai delicata. Daca contractul afirma, ca obiectele din masina trebuie trecut in formularul respectiv pentru ca asigurarea sa fie incidenta in cazul unui furt, atunci nu se prea poate face nimic.
revin cu .... am semnat o singura fila CASCO unde scrie FULL, fara a scrie de neglijenta. doar franciza ca este 0.
multumesc
Probabil ca societatea de asigurare are niste termeni si conditii generale pentru toate asigurarile, ce fac parte din contract.