Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salar in plic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salar in plic

Buna seara. Firma la care lucrez,,intodeauna sa face plata salarului in plic fara fluturas.stat de plata sau plata in cont( plata la gri).Cum ar putea ei (in eventual litigiu) sa demonstrezeca mi-au platit drepturile contractuale. Multumesc
Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit. (art.168 alin.1 C.mun.)

In speta, dovada platii o reprezinta :
- semnatura pe statul de plata, daca salariul se plateste cash;

- ordinul de plata, daca plata se face prin virament bancar.
Multumesc ptr raspunsul D-vs.
Cu stima