avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salar in plic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salar in plic

Buna seara. Firma la care lucrez,,intodeauna sa face plata salarului in plic fara fluturas.stat de plata sau plata in cont( plata la gri).Cum ar putea ei (in eventual litigiu) sa demonstrezeca mi-au platit drepturile contractuale. Multumesc
Cel mai recent răspuns: epoepo , utilizator 16:23, 25 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit. (art.168 alin.1 C.mun.)

In speta, dovada platii o reprezinta :
- semnatura pe statul de plata, daca salariul se plateste cash;

- ordinul de plata, daca plata se face prin virament bancar.
Multumesc ptr raspunsul D-vs.
Cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stat de salariu Ionel1967 Ionel1967 Este legal sa nu semnez stat de plata (vezi toată discuția)
Acordarea salariului prin casierie, procedură Daliborka Daliborka Buna ziua in cazul acordarii salariul cash si nu pe card? pe langa semnarea fluturasului,angajatul trebuie sa se semneze si o dispozitie de plata? ma gndesc ... (vezi toată discuția)
Salariu ! CioicaRoberto94 CioicaRoberto94 Buna ziua ! Am si eu o nelamurire, sper sa fiu lamurit ! Am lucrat in luna decembrie pe tir in germania cu contract de Romania pana le data de 15.12.2017 ... (vezi toată discuția)