Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea salariului prin casierie, procedură
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea salariului prin casierie, procedură

Buna ziua
in cazul acordarii salariul cash si nu pe card? pe langa semnarea fluturasului,angajatul trebuie sa se semneze si o dispozitie de plata?
ma gndesc ca departamentul economic , sau persoana care se ocupa de virarea salariilor trebuie sa emita o dispozitie de plata pt suma incasata pt fiecare angajat in cazul acordarii in numerar (cash ) a salariului?decat in cazul acordarii prin virament bancar nu e necara dispozitia de plata
Este obligatoriu sa fie semnat si fluturasul de angajat?precum si statul de plata?
Nu este nevoie de o dispozitie de plata cat timp este vorba despre drepturi salariale.
Dovada platii se face prin semnarea statului de plata.
Art. 168 C.mun.
(1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
....
adica doar semnarea statului de plata si a fluturasului ?
in cazul virarii salariul in contul bancar al salariatului, mai este nevoie si de semnarea statului si a fluturasului de catre angajat?
Nu mai este nevoie de semnarea statutului de plata, in cazul platii salariului prin virament bancara, intrucat dovada se face prin ordinul de plata.

Codul Muncii prevede doar ca, plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată.