Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... calculul impozitului pe venit tr.III 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

calculul impozitului pe venit tr.III 2009

Rog sa-mi explice cineva cum se calculeaza impozitul la tr.III 2009 avand in vedere ca:
- societatea a preluat partile sociale de la o alta firma in luna aprilie 2009
- a inceput activitatea in trim.III , a fost inainte de preluare si a ramas inregistrata ca platitoare de impozit pe venit, a devenit din 1 sept.2009 platitoare de TVA prin optiune, cu depunerea trimestriala a declaratiilor 100 si 300,
- in luna iulie cifra de afaceri a fost de 35.790,78 lei
- in luna august cifra de afaceri a fost de 48.914,12 lei
- in luna sept. cifra de afaceri a fost de 373.975,98 lei
Intrebarea mea este ce calculez imp.pe profit sau imp.pe venit ?
Plafonul de 100mii eur l-am depasit in sept., dar nu am facut modificari in vectorul fiscal prin depunerea decl.010.
Cumulat la trim. III : total venituri = 464.361,66 lei
total chelt. = 428.212,86 lei
Profitul e de 36.148,80 lei, nu am chelt.nedeductibile. Cum se calculeaza impozitul datorat avand in vedere prevederile legate de imp.pe profit minim ?
Mentionez ca de aceste calcule se ocupa altcineva in firma, dar a plecat, asa ca sunt nevoita sa le fac eu. Va rog sa ma ajutati deoarece trebuie sa depun declaratiile pana in 25.09.2009. Multumesc

11.7.Contribuabilii care se înfiinteaza în cursul anului ca urmare a operatiunilor de reorganizare (fuziune, divizare etc.) aplica prevederile art. 18 alin. (2) de la data înregistrarii la oficiul registrului comertului. În cazul în care contribuabilii se înfiinteaza prin fuziunea a doua sau mai multe societati, pentru determinarea impozitului minim datorat, veniturile totale anuale sunt veniturile însumate ale societatilor participante, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent. În cazul în care contribuabilii se înfiinteaza prin divizarea unei societati, pentru determinarea impozitului minim datorat, veniturile totale anuale se determina proportional cu valoarea activelor si pasivelor transferate de catre persoana juridica cedenta, conform proiectului întocmit potrivit legii, care stabileste si criteriul de repartitie a activelor si pasivelor transferate. În cazul fuziunilor prin absorbtie sau în cazul divizarilor prin care activele si pasivele se transfera catre una sau mai multe societati existente, pentru determinarea impozitului minim datorat de catre societatile beneficiare, la veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, se iau în calcul si veniturile totale anuale ale societatilor cedente, proportional cu valoarea activelor si pasivelor transferate.
(la data 30-apr-2009 partea 9^1 completat de Art. 1, litera A., punctul 1. din Hotarirea 488/2009 )

Veti devenii platitoare de impozit pe profit incepand cu data de 01.01 anul urmator cf art art 104.4 CF.

Cumulati veniturile de la data de 31.12.2008 pentru cele doua firme care au fuzionat in cursul anului 2009 si verificati incadrarea in transa impozitului minim pe care-l veti compara cu impozitul rezultat din diferenta dintre venituri si chetuieli .