Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Reziliere contract leasing.
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Reziliere contract leasing.

Buna ziua. Am preluat pe firma un contranct de leasing de la o persoana juridica. Ulterior am constatat ca masina avea defectiuni majore(motor,cutie) si in termen de 48 ore am notificat si firma de leasing si fostul utilizator ca vreau rezilierea contractului. Fostul utilizator este de acord cu restituirea autoturismului dar firma de leasing refuza cu pretextul ca aceasta procedura exista doar la persoane fizice nu si la juridice. Intrebare: exista vre o lege prin care sunt obligati sa rezilieze contractul? Sau vre o modalitate? Multumesc anticipat.
Cred ca raspunsul il veti gasi in clauzele contractuale. Legea nu va prea poate ajuta in acest sens.
Puteti depune in paralel si o plangere la ANPC