Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decizie de impunere pt.persoane fizice pe anul 2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decizie de impunere pt.persoane fizice pe anul 2016

Buna seara
S-a primit de la ANAF decizia de impunere pt.anul 2016
La rubrica "Contributii de sanatate aferentte veniturilor realizate" este inscrisa suma de 784lei
Intreband de unde au ajuns la aceasta suma,ni s-a raspuns ca este calculata la nivelul salariului minim aferent anului 2016 si se va emite decizie de impunere pt.plata acestei sume in cursul anului 2018
Intrebarea este:
-pt.anul 2016,CASS nu se platea la nivelul veniturilor realizate din declaratia 200?
-daca persoana era pensionara sau salariata,mai platea CASS la veniturile din activitati independente?
Mentionez ca pt.anul 2016 s-au realizat venituri nete sub valoarea a 12 salarii minime pe economie aferente anului respectiv
Multumesc
Contestați decizia primită.