Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Veniturile realizate din drepturi de proprietate ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Veniturile realizate din drepturi de proprietate intelectuală

Cod Fiscal - ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate....... h) persoanele fizice care au calitatea de pensionari, pentru veniturile din pensii, precum şi pentru veniturile realizate din drepturi de proprietate intelectuală;
In baza acestui articol as dori sa stiu daca sunt scutit de CASS la veniturile obtinute pe un PFA din activitati cod 7112 ( Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea). Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Nu sunteti scutit de CASS in calitate de PFA daca se depaseste pragul anual de 12 salarii minime
Buna ziua. Va multumesc pentru raspuns. Da realizez venituri sub cota de 12 salarii minime. Pe anul 2018 am completat Declaratia unica fara a trece nimic la CASS si am primit ca am de plata o suma reprezentand CASS. Am fost si la ei (ANAF) in Decembrie 2019, dar nu m-au lamurit trimitandu-ma de la un ghiseu la altul, pana am renuntat.
Asa cum v-am precizat , in calitate de PFA, nu sunteti obligat la plata CASS daca realizati venituri sub pragul celor 12 salarii minime si nu mai aveti alte venituri ce se declara prin declaratia unica. Acele sume de plata CASS de care spuneti este posibil sa fie aferente anilor anteriori, poate altor venituri , trebuie clarificat acest lucru la ANAF.
V-au fi emis Decizie de impunere pentru CASS pe 2018 echivalentul a 10% din 6xSalariul minim brut pe economie, fiindca nu ati atins plafonul de 12xsalariul minim si fiindca nu figurati ca salariat. Din pacate, pensionarii nu apar ca scutiti de la plata CASS in cazul in care veniturile realizate din activitati independente sunt sub nivelul plafonului minim, excepte facand doar veniturile realizate din drepturi de proprietate intelectuala.
Vedeti prevederile art. 174 alin 18 CF
Alexandru Palaghia, Contabil