avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 165/2013 neconstitutionala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 165/2013 neconstitutionala

Tatal meu si unchiul meu au murit, eu astept de ani de zile de la ANRP sa-mi dea despagubiri pentru casele nationalizate de la strabunicul meu. Legea 165/2013 e o bataie de joc la adresa mea, eu nu am ce face cu punctele, apoi aceste puncte se dau in transe de cate 5 ani. Despagubrile se stabilesc la nivelul grilei notariale unde valoarea casei si a terenului este de 7-10 ori mai mica decat in realitate, poate chiar mai mica. Practic sunt nationalizat a doua oara. Este o bataie de joc sa fiu despagubit la grila notariala din 2013, unde valoarea mp de teren este 740 lei iar valoarea mp de casa este 970 de lei. Eu am avut case in buricul orasului unde valoarea este si de 1500-2000 de euro, nu de 970 de lei. Cine mai face azi casa cu 970 de lei mp ? Poate in vreo comuna amarata, nu in mijlocul orasului. Familia mea a avut 3 case de 700 de mp fiecare cu peste 30 de camere si 8000 de mp de teren intravilan in mijlocul orasului, familia mea a fost una din cele mai bogate familii din Romania, si statul imi arunca praf in ochi, asteapta sa mor sa nu-mi dea nimic. Când am eu de dat datorii catre statul roman, eu le platesc, dar statul asteapta sa mor, sa nu-si plateasca datoriile fata de mine, nici macar la valoarea ridicola a grilei notariale. Eu nu pot sa particip la licitatie sa vand puncte, si apoi cine sa-mi cumpere mie punctele? Nimeni, este o bataie de joc aceasta lege 165/2013.
Ultima modificare: Vineri, 2 Martie 2018
LISONELTA300, utilizator

Alte discuții în legătură

Problema caselor nationalizate LISONELTA300 LISONELTA300 Tatal meu si unchiul meu au murit, eu astept de ani de zile de la ANRP sa-mi dea despagubiri pentru casele nationalizate de la strabunicul meu. Legea 165/2013 ... (vezi toată discuția)
Grilele notariale ( depagubirile anrp) Hamarsold1944 Hamarsold1944 DESPAGUBIRILE LA ANRP SE FAC DUPA GRILA DIN 2013. DACA LA CRAIOVA CASELE DIN ZONA A SUNT EVALUATE LA SUMA DERIZORIE DE 970 LEI/ MP SI TERENUL ESTE EVALUAT LA ... (vezi toată discuția)
Curtea constitutionala si avocatul poporului, doua institutii care isi bat joc de fostii proprietari natinalizati de comunisti Lisonelta400 Lisonelta400 Legea 165/2013 este o bate de joc, despagubirile date de anrp ( o institutie cu oameni foarte corupti, cum s-a dovedit de altfel ) sunt derizorii,, la ... (vezi toată discuția)