Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... În perioada 2006-2017 am lucrat în Italia cu forme ...
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

În perioada 2006-2017 am lucrat în Italia cu forme legale. Pot recupera taxele plătite statului italian? Și dacă da, care este procedura?

Buna ziua as dori sa stiu daca se pot recupera taxele plătite statului italian.Am lucrat acolo cu acte în regulă din septembrie 2006 pana in ianuarie 2017.As vrea sa stiu daca se poate si ce trebuie sa fac
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

La ce fel de taxe va referiti? Impozit pe venit, contributii la sanatate si asigurari sociale in caz de somaj?
Daca la acestea va referiti, nu se pot recupera. Ati beneficiat de drepturi ca rezident in Italia. Dar, ca orice cetatean, indiferent de statul unde locuieste si lucreaza, aveati si obligatii. Una dintre acestea era de a plati contributii. O alta era aceea ca aveati obligatia anual, de a depune declaratia privind veniturile realizate in decursul anului anterior depunerii acesteia.
Am auzit pe la altii ca poti renunta la toate taxele și pensie cerând un tot din drepturile astea.
Este posibil?
Sau ca patronul unde am lucrat timp de 13 ani nu mi-a platit al treisprezecelea salariu cum se beneficiază în Italia, concediu sau toate celelalte.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Nu este posibil ca statul sa va restituie contributiile platite.
In ceea ce priveste concediul si al treisprezecelea salariu, verificati prima data fluturasul de salariu sau "busta paga" si contractul. Este posibil ca acestea sa fi fost incluse si platite in salariul lunar. Se practica in Italia.
Daca nu este asa, gasiti informatii in acest link pentru recuperarea sumelor doar pentru ultimii 5 ani lucrati. Dar trebuie sa fiti in Italia, nu in România, pentru a initia aceste proceduri.
[ link extern ] /
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Inca o intrebare la care va rog sa.mi raspundeti: ati depus anual declaratia de venituri in Italia?