Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistent medical camin batrani de stat(azil)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistent medical camin batrani de stat(azil)

Fac parte asistentii medicali de la caminele de batrani de stat(azilele de alta data)din sistemul de sanatate publica?Acestor asistenti medicali li se maresc salariile conform noii legi a salarizarii unice începând cu 01.03.2018 DA sau NU?Lor li s-a spus ca NU deoarece sunt prinsi pe social conditii in care legea unica a salarizrii prevede personal medical in unitatile de asistenta sociala.O alta intrebare ar fi de ce sporuri ar putea benificia aceasta categorie de personal medical?Va multumesc!
Incepând cu 1 martie 2018, salariile de bază ale personalului care ocupă funcțiile de medici și de asistenți medicali din unitățile sanitare publice, prevăzute în anexa nr. II cap. I din Legea 153/2017, se majorează la nivelul salariului de bază stabilit potrivit prezentei legi pentru anul 2022.

Capitolul I se refera la Unități sanitare, de asistență socială și de asistență medico-socială.

In speta, asistentii medicali din unitatile de asistență socială și de asistență medico-socială beneficiaza de majorarea salariuluide la 01.03.2018.
Va multumesc! Sa aveti o zi faina!
Se pare ca întrebarea mea a fost una nepotrivita si adresata in necunostinta de cauza!Lucrurile sunt mult mai complicate decat par ele la prima vedere,dar, atunci când este vorba de bani si paritate intre munca prestata si remuneratie oamenii pun intrebari si primesc raspunsuri aproape uluitoare.Despre ce anume este vorba:unitatea despre care discutam nu este clasificata(cel putin asta am dedus in urma discutiilor cu juristul unitatii)in categoria celor medicale sau medico-sociale desi este vorba despre un camin de persoane varsnice de stat(Bacau) unde se asigura asistenta medicala cu 12 asistenti medicali 24 din 24 de ore, 7 zile din 7 , in trei schimburi,unde se îngrijesc persoane varsnice cu tot felul de afectiuni in diferite stadii si de toate formele!De asemenea sunt semnate fise ale postului cu atributii ce revin unui asistent medical dar,salariul bucatarului si a altor categorii profesionale sunt mult mai mari.Intrebarea mea este cat se poate de pertinenta si de bun simt cum se poate reglementa o astfel de situatie?De asemenea cum poate functiona o institutie sociala fara sa indeplineasca anumite criterii de functionare aceasta in conditiile in care asistentii medicali nu sunt prinsi in organigrama?Alta intrebare ar fi cum se maresc salariile asistentilor medicali din sistemul public conform L 153/2017 cand cei din caminele de persoane varstnice nu beneficiaza de aceasta prevedere ,conditii in care la Anexa 2 este prevazut "ASISTENT MEDICAL DE GERIATRIE,GERONTOLOGIE SI ASISTENTA SOCIALA PENTRU VARSTNICI,la care centre de asistenta sociala pentru persoane varstnice face referire legea?Asistentii medicali din centrele care nu se clasifica in a fi centre medico-sociale cum li se maresc salariile sau mai corect ar fi adresata întrebarea "li se mai maresc salariile in conditiile in care categoria din care ei fac parte si anume cadre medicale li s-au marit salariile începând cu 01.03.2018 la nivelul anuli 2022"?Asi fi tare bucuros sa imi raspundeti macar la o parte dintre intrebari nu de alta sa stiu pe care drum sa ma indrept.Va multumesc!P.S.Caminul de persoane varstnice de stat din Bacau nu este singura institutie unde personalul medical nu beneficiaza de prevederile Legii 153/2017