Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul impozit

Buna seara, am si eu o problema in ceea ce priveste rezolvarea acestei aplicatii,
imi puteti spune daca este corecta rezolvarea ?
O persoana fizica este arhitect si isi infiinteaza in ianuarie 200X un birou de arhitectura unde isi desfasoara activitatea independent si nu este inregistrat inscop de TVA. La inceputul anului 200X ele estimeaza un impozit anual pentru veniturile din activitati independente in suma de 1.200 lei, efectuand astfel, in anul 200X plati anticipate in contul impozitului pe venit in suma de 1.200 lei. La sfarsitul anului 200X el constata realizarea urmatoarelor venituri si cheltuieli :
- venituri din prestarea activitatii de arhitect : 95.000 lei;
- venituri din sponsorizari : 10.000 lei;
- venituri din dobanzi la contul curent utilizat pentru activitatea de arhitectura : 200 lei;
- cheltuieli cu hartia,pixuri,etc. : 20.000 lei;
- cheltuieli cu chiria : 12.000 lei;
- cheltuieli cu personalul angajat : 10.000 lei;
- cheltuieli cu energia electrica, telefon,apa, gaze: 25.000 lei;
- cheltuieli cu sponsorizarea : 3.000 lei;
- cheltuieli cu protocolul : 2.500 lei.
Separat de valorile inregistrate mai sus se cunosc urmatoarele :
a). la data de 27 iunie 200X achizitioneaza un apartament in Municipiul Bucuresti pentru care va datora pana la sfasitul anului un impozit de 150 lei. Imobilul se va folosi ca locuinta de domiciliu.
b). la data de 31 iulie 200X, se contracteaza un imprumut de la o banca comerciala in valoare de 30.000 lei pe termen de 2 ani, rambursabil integral la scadenta. Rata anuala a dobanzii : 10%, rata dobanzii de referinta a BNR 9%. Din imprumutul contractat achizitioneaza in luna august un autoturism in valoare de 28.000 lei pe care il va folosi exclusiv pentru activitatea de arhitectura (deplasari la clienti,furnizori,etc.), iar restul de imprumut este folosit pentru activitatea curenta. Autoturismul se amortizeaza liniar in 5 ani.
c). in urma controlului inopinant realizat de autoritatile statului in luna septembrie 200X, i se aplica o amenda contraventionala de 2.200 lei;
Cerinte :
a). impozitul pe veniturile din activitati independente datorat pentru anul 200X;
b). diferenta de impozit pe veniturile din activitati independente de plata sau de recuperat de la buget rezultata in urma definitivarii impozitului anual.

Venit brut = 95.000 + 200 = 95.200
Cheltuieli deductibile = 20.000 + 12.000 + 10.000 + 25.000 + 28.000 + 2.000 = 97.000
Deductibilitatea cheltuielilor cu dobanzile :
30.000 * 10% = 3.000 lei / an
3.000 / 12 luni = 250 lei / luna
- la BNR : 30.000 * 9% = 2.700 lei / an
2.700 / 12 luni = 225 lei / luna
225 lei / luna * 5 luni = 1.125 lei ( 01.08.0X – 31.12.0X)
- din 250 lei / luna : 225 lei / luna – ch deductibila
25 lei / luna – ch nedeductibila

Cht : 20.000 + 12.000 + 10.000 + 25.000 + 28.000 + 2.000 + 225 + 900 = 98.125
Vt – Cht = 95.200 – 98.125 = - 2.925

- de recuperat impozit pe venit de la buget, datorita pierderii survenite in cursul anului 200X.

Va multumesc pentru timpul de a citi aceste randuri
cheltuielile cu dobanzile aferente creditelor obtinute de la banci sunt integral deductibile conf. art.23 alin 4 din Codul Fiscal, deductibilitate limitata au dobanzile creditelor de la asociati etc.
Buna ziua.
As dori sa stiu care sunt pasi pentru a trece o societate in regim de microintreprindere,pentru a plati impozitul de 3% pe venit.In momentul de fata plateste impozitul forfetar.Ce documente sunt necesare si unde trebuie depuse.