Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Emitere copii documente cadastrale catre un ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Emitere copii documente cadastrale catre un neproprietar

Buna ziua! Care este procedura de emitere copii xerox catre un destinatar neproprietar pentru a nu fi acuzat de incalcarea legii 544/2001-informatii de interes public, dar nici a legii 677/2001-protectia date cu caracter personal? Mentionez ca sunt functionar public la primarie si ma confrunt cu aceasta problema. Copiile sunt solicitate de catre un cetatean care afirma ca proprietarul terenului pe unde trece ii este unchi si banuieste ca s-au facut greseli cand acesta si-a intabulat terenul, deoarece si mama lui avea drepturi acolo. Anexa 1 si 2 cuprind date de identificare a terenului, numele si prenumele proprietarului, adresa, numele si prenumele vecinilor, ori acestea sunt date personale. daca aleg varianta excluderii acestor date, nu se mai poate intelege nimic. ma gandeam sa-i solicit documente care sa ateste ca este ruda cu proprietarul sau alte documente care sa ateste ca justifica un interes legitim in solicitarea acestor copii. Ce ma sfatuiti sa fac?
Legal, nu puteti emite copii xerox, dupa astfel de documente decat proprietarului sau in urma unei hotarari judecatoresti definitive.
Daca are banuieli, persoana respectiva sa deschida actiune in instanta si sa solicite instantei sa aprobare efectuarea unei expertize tehnice judiciare in domeniul topografie.
Chiar daca nu obtine de la Primarie datele respective, va putea obtine de la OCPI un extras de carte funciara pentru informare sau poate depune cerere consultare documente arhiva.
Cornel Vasile, Consilier juridic