Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Medical

De pe data de 05.02.2018 pana pe 28.02.2018 am fost in Concediu medical cu plata de 75%,intrebarea mea este.urmatoarea:Cum se calculeaza.venitul pe luna februarie.si cati banuti ar trebui sa iau?Pe ce data se da banuti dupa Concediu Medical?De pe 1 martie 2018 sunt in Concediu Prenatal.Multumesc.frumos!
Buna ziua,
Baza de calcul a unui concediu medical o reprezinta media veniturilor brute din ultimele 6 luni anterioare lunii in care a aparut afectiunea (in cazul dvs. media lunilor august 2017- ianuarie 2018). Indemnizatia de concediu medical o reprezinta media zilnica multiplicata cu numarul de zile lucratoare din perioada 05.02 - 28.02.2018 ori procentul de 75%.
Drepturile concediului medical se platesc o data cu drepturile dvs salariale semnate in contractul individual de munca.