Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Actualizare plan propriu SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Actualizare plan propriu SSM

un inspector SSM, (curs 80 ore), are dreptul sa actualizeze un plan propriu SSM al antreprenorului general?
HG nr. 300/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, privind Cerintele minime de securitate si sanatate pentru santiere temporare si mobile mentioneaza:
Art. 13. - Planul de securitate si sanatate trebuie sa fie elaborat de coordonatorul in materie de securitate si sanatate pe durata elaborarii proiectului lucrarii.
Art. 14. - In situatia in care proiectul este elaborat de un singur proiectant, acesta raspunde de elaborarea planului de securitate si sanatate.
Art. 15. - Pe masura ce sunt elaborate, planurile proprii de securitate si sanatate ale antreprenorilor trebuie sa fie integrate in planul de securitate si sanatate.
Art. 55. - Coordonatorul in materie de securitate si sanatate pe durata elaborarii proiectului lucrarii trebuie sa aiba competenta necesara exercitarii functiei:
a) experienta profesionala de minimum 5 ani in arhitectura, constructii sau conducerea santierelor;
b) formare specifica de coordonator in materie de securitate si sanatate, actualizata la fiecare 3 ani.
Pregatirea dvs. de 80 de ore in domeniul ssm nu va permite sa fiti coordonator in materie de ssm si nici sa intocmiti/ completati/ modificati un plan propriu ssm.
Va multumesc.