Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:
-tata a murit, si nu a facut succesiunea cu fratii sai la mostenirea din partea parintilor. Cand s-a retrocedat pamantul, doi dintre frati au facut cerere , si doar ei doi sunt pe titlul de propietate. Acum, acestia doi, vor sa vanda terenul, si sa imparta intre ei contravaloarea terenului. Celelalt frate, si eu, ca mostenitor avem vre-un drept la aceasta tranzactie?
Buna ziua,
Titularii unui drept de proprietate pot vinde fara probleme acel drept cata vreme el nu a fost contestat de catre nici o perosoana interesata.
Actualmente, puteti incepe prin a contesta acest drept, in situatia in care sunt motive vadite iar ulterior sa dispuneti de o succesiune legala a bunicilor.
Cheltuiți degeaba dacă nu ati făcut și dvs.cerere de reconstituire pe LG. 18.