avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concedii medicale

Buna ziua! In luna ianuarie am avut 10 zile de concediu medical,5 la urgenta,5 zile nu.Neavand stagiu minim de cotizare(6 luni) mi-au fost platite doar primele 5 zile de concediu medical.Intrebarea mea este:daca s-a dat derogare la legea sanatatii , s-a trecut la stagiu de cotizare vechi( o luna) si s-a revenit la indemnizatia de concediu medical vechi am dreptul la recalculare concediu medical si la plata celor 5 zile de concediu neplatit pentru luna ianuarie? Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: IULIA NEDELCU , Consultant resurse umane 15:59, 5 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Conform OUG 8/2018, aveti dreptul la recalcularea medicalului. Angajatorul are obligatia sa recalculeze concediul medical si sa va returneze banii pana la 31.03.2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical feb. 2018 sorinasoare2004 sorinasoare2004 Buna ziua. Avem un angajat ca s-a angajat in data de 29.11.2017 si in luna februarie 2018 este internat in spital . Imi puteti spune, va rog frumos daca are ... (vezi toată discuția)
Stagiu minim cotizare pentru concedii si indemnizatii GABBI8 GABBI8 Care este nr.de zile lucrate / lucratoare pe care trebuie sa il aiba o luna stagiu minim de cotizare pentru concedii si indemnizatii? Este in regula luna ... (vezi toată discuția)
Concediu medical neplatit Gabriel01022016 Gabriel01022016 Am o problema grava! Nu mi se plateste Concediul Medical pentru ca n-am destule zile de munca lucrate? Mentionez ca nu am avut un Contract de munca in ... (vezi toată discuția)