Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concedii medicale

Buna ziua! In luna ianuarie am avut 10 zile de concediu medical,5 la urgenta,5 zile nu.Neavand stagiu minim de cotizare(6 luni) mi-au fost platite doar primele 5 zile de concediu medical.Intrebarea mea este:daca s-a dat derogare la legea sanatatii , s-a trecut la stagiu de cotizare vechi( o luna) si s-a revenit la indemnizatia de concediu medical vechi am dreptul la recalculare concediu medical si la plata celor 5 zile de concediu neplatit pentru luna ianuarie? Multumesc frumos!
Buna ziua,
Conform OUG 8/2018, aveti dreptul la recalcularea medicalului. Angajatorul are obligatia sa recalculeze concediul medical si sa va returneze banii pana la 31.03.2018.