Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul mai mic din cauza concediului medical.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul mai mic din cauza concediului medical.

Ma încadrez in ordonanța 8/2018 publicată in 1 Martie dacă am un brut de 4700 pe cim si am stat 9 zile in concediu medical
Întreb asta deoarece am luat cu 280 RON mai putini bani.
Kaza2, utilizator
Buna ziua,
Pentru indemnizatiile de concediu medical platite in anul 2018 inainte de intrarea in vigoare a OUG nr. 8/2018, se vor recalcula cuantumul acestora tinandu-se cont de prevederile prezentei ordonante si se va achita diferenta salariatilor pana la data de 31.03.2018.
Multumesc asta am citit si eu in acea ordonanta numai ca ma deruteaza formula de calcul pentru ca e specificat o anumita suma si formula de calcul .... din ce am detaliat eu mai sus fluturasul este pe luna lu februarie 2018 deci ma incadrez sa inteleg?
Va incadrati....se incadreaza toata lumea care a avut medical din luna ianuarie 2018.
Formula de calcul este urmatoarea: 10,5% x 35% din salariul mediu brut pe economie aferent lui 2017 (adica 3131 lei) corespunzatoare numarului de zile de concediu medical. CAS pentru salariul realizat va fi de 25% conform noilor prevederi. Doar CAS pentru concedii medicale se plafoneaza superior la suma reprezentand 10,5% x 35% din 3131 corespunzatoare zilelor de concediu medical.