avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dovada indeplinirii procedurii de citare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dovada indeplinirii procedurii de citare

Sunt reclamant intr-un proces pe baza de ordonanta presidintiala.
Paratul a fost citat la domiciliu din buletin care este casa parintilor el locuind in prezent la alta adresa in alt oras.
Cauza a fost amanata pe motiv de viciere a procedurii de citare, judecatorul invocand ca se pare ca paratul nu a primit citatia.
El a primit-o si mi-a transmis ca nu se va prezenta la termen.
Judecatorul vrea de la mine adresa lui, dar eu nu o am, cea actuala, cum pot proceda?
Cum se poate dovedi ca a primit actiunea si citatia?
Buna ziua,
Depuneti o adresa la Evidenta Populatiei, prin care solicitati informatii cu privire la domiciliul acestuia. Eventual depuneti si dovada de citare intr-un ziar de larga raspandire. In felul acesta dovediti ca ati facut demersuri.
Pentru adresa la evidenta populatiei am nevoie de certificat de grefa?
Da,aveti nevoie de certificat de grefa si parca o taxa de 1 ron care este posibil sa fie achitata direct la evidenta populatiei.
Daca invederati motivat instantei ca ,desi ati facut tot ce ati putut si nu ati aflat domiciliul paratului sau un alt loc unde ar putea fi citat potrivit legii,instanta va putea incuviinta citarea prin publicitate[Art.167(1)NCPC]
Dacă aveți avocat angajat vorbiti cu el.
Dacă nu există dovada comunicării citatiei la dosar nu inseamna ca nu a fost legal citat ci doar ca nu exista dovada la dosar.
Faptul ca el v-a spus că a primit citatia nu va ajuta deoarece ijstanta se bazează pe acte si nu pe vorbe.
Dacă nu aveți avocat mergeți si studiați încheierea de ședință ca sa va lămuriți.
Verificați si cu ce mențiune se întoarce dovada comunicării citatiei.

Dacă ați vorbit aiurea în instanța si nu ati avut avocat ati încurcat lucrurile.
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Divort-domiciliu necunoscut parit alexa-rozi alexa-rozi Am si eu o intrebare va rog daca ma poate ajuta cineva.Am intentat actiune de divort si am trecut domiciliul sotului la adresa actuala la care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Stie cineva... mihailaurentiu mihailaurentiu stie cineva...daca pe cererea de chemare in judecata trebuie obligatoriu adresa exacta de domiciliu a reclamantului sau se poate trece o casuta postala ? stie ... (vezi toată discuția)
Caut o persoana george florescu george florescu din 2009 decembrie nu mai stiu nimic despre existenta ei se numeste florescu maria magdalena nascuta in judetul calarasi la data de 29 septembrie 1951 numele ... (vezi toată discuția)