Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie handicap

Buna seara. Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer prostatic in vara anului trecut. S-a operat si, intre timp, am aflat ca si-ar putea face o pensie de invaliditate sau o indemnizatie de handicap. Si-a facut dosar insa la Directia Generala de Asistenta sociala si protectia copilului i s-a zis ca beneficiaza de aceasta indemnizatie doar daca are metastaze iar in ceea ce priveste pensia de invaliditate ar trebui sa urmeze un tratament postoperator ca sa primeasca pensie. Deocamdata nu trebuie sa urmeze tratament, asa a zis si doctorul care l-a operat si oncologul. Chiar asa este legea sau nu vor ei sa acorde indemnizatia/ pensia? Multumesc anticipat
Detalii despre pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap gasiti aici:

[ link extern ]