Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara. As dori sa stiu ce drepturi suplimentare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara. As dori sa stiu ce drepturi suplimentare prevazute ...

Buna seara. As dorii sa stiu ce drepturi suplimentare prevazute de lege au persoanele diagnosticate cu neoplasm. concedii. invaliditate, etc. pe timpul tratamentului. Asta deoarece am auzit tot felul de scutiri de la impozit, asigurari, altele. Multumesc.
Drepturile pacienților oncologici explicate de Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC). Luați legatura cu aceast ONG pentru informații suplimentare.

1. Servicii medicale specifice în cadrul pachetului minimal și de bază
2. Asistența medicală transfrontalieră
3. Unele situații speciale privind accesul la medicamente
4. Drepturile persoanelor cu handicap
5. Dreptul la pensie de invaliditate
6. Dreptul la concediu și indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă
7. Dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea pacientului cu afecțiuni oncologice și dreptul la ședințe de evaluare și de consiliere psihologică

[ link extern ] /
Dapix, utilizator