Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... articol lege/prevedere transmitere stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

articol lege/prevedere transmitere stagiu de cotizare

Buna seara,
Va rog: Care este articolul de lege sau prevederea care stipuleaza ca este datoria Casei Nationale de Pensii sa instiinteze asiguratul,la o perioada de timp(parca era doi ani) asupra situatiei stagiului de cotizare?
Multumesc !
A fost:

ART. 50
(1) Stagiul de cotizare se certifică asiguraţilor, din oficiu, o dată la 2 ani, de CNPP şi de
casele de pensii sectoriale.
(2) Stagiul de cotizare se certifică şi la cererea asiguraţilor, contra cost. Tariful serviciului
respectiv se stabileşte anual de CNPP şi casele de pensii sectoriale.

Este:

Art.50 in forma prevazuta(actuala) de O.U.G.103/2017:

Stagiul de cotizare se certifică, la cererea asiguraților sistemului public de pensii, de către CNPP/casele teritoriale de pensii.

.