Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru, intabulare, inscriere in Cartea Funciara si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru, intabulare, inscriere in Cartea Funciara si vanzare imobil obtinut prin sentinta judecatoreasca.

Buna ziua,
Detin un apartament care a fost dobandit printr-o sentina Civila in 1985 in urma divortului.In sentinta se specifica faptul ca imobilul imi revine mie dar trebuie sa platesc o suma drept despagubire catre fostul sot. In prezent am nevoie sa intocmesc toate actele necesare ( cadastru intabulare, carte funciara) si implicit sa fiu trecuta unic propietar al imobilului pentru a il vinde. Am inteles ca sulda stabilita in sentinta civila s-a prescris pot intocmii toate actele enumerate mai sus? ...pot instraina imobilul ?
Denisa-msg, utilizator
Nu puteti instraina imobilul. De fapt, puteti instraina imobilul dar grevat de sarcina oligatiei de plata a acelei sume de bani care se numeste sulta.
Pentru a intabula dreptul de proprietate trebuie sa depuneti la oficiul de cadastru o copie legalizata a actului de proprietate. Din moment ce registratorul va observa ca in hotararea judecatoreasca apare obligatia de plata a sultei si ca nu ati depus si un inscris din care sa rezulte ca sulta a fost achitata acesta va introduce in cartea funciara a imobilului aceasta sarcina, de plata a sultei. Cel mai probabil cumparatorii dvs nu vor dori sa cumpere apartamentul afectat de acesta sarcina.
Este adevarat ca, teoretic, dreptul de a cere plata sultei s-a prescris insa acest fapt trebuie constatat printr-o alta hotarare judecatoreasca pentru ca, teoretic, curgerea prescrisptiei ar fi putut sa fie intrerupta de fostul sot.
De retinut ca aceasta sarcina nu echivaleaza cu o interdictie de instrainare, deci, teoretic puteti vinde dar, in practica, mare parte din cumparatori vor fi speriati de aceasta sarcina si se vor orienta catre alte imobile, libere de sarcini.
Pentru a radia aceasta sarcina, aveti nevoie de o declaratie din partea titularului sau a mostenitorilor acestuia.