Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Permis conducere în Uniunea Europeană!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Permis conducere în Uniunea Europeană!

Bună ziua!Am și eu o întrebare, dacă se poate sa ma lămuriți. Sunt domiciliata în Germania,cu acte și tocmai ce am aflat ca din cauza vitezei mi s-a suspendat permisul pe o luna de zile.Din cele explicate de către doamna de la informații (care era foarte neinteresanta de problema mea) trebuie sa predau permisul în doua săptămâni de la înștiințare. eu trebuie sa plec în România cu mașina și o să stau mai mult de doua săptămâni. acum vine și întrebarea :Ce modalități am de predare a permisului de conducere, însă să pot ajunge în România și fara a fi nevoita sa mai fac un drum în Germania doar pentru permis?Mulțumesc anticipat și aștept cu interes! o zi buna
O varianta ar fi sa predați permisul și sa imputerniciti pe cineva să il ridice dupa o luna.
Evident nu veți conduce în acea perioada.
Pai pe mine ma interesează sa ajung g în România cu mașina.Dupa ce ajung ce posibilități am de predare?Mulțumesc
Atunci împuterniciti pe cineva sa predea permisul dupa ce ajungeti in romania și sa-l și ridice la expirarea duratei.