Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz reparatie balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz reparatie balcon

Buna ziua.
In balconul vecinului de deasupra (bloc 6 etaje, eu stau la 3, el la 4), proprietar, varsta 76, exista o defectiune prin care picura apa la mine dupa cateva zile de ploi sau zapezi. El refuza orice reparatie de multi ani, chiar si cand m-am oferit sa platesc eu, pe motivul ca balcoanele intra in datoria asociatiei de a fi reparate.
De asemenea, el nu vrea o reparatie localizata, unde curge, ci vrea ca asociatia sa-i inlocuiasca hidroizolatia pe intreaga suprafata a balconului, ca doar "interiorul casei" e treaba lui, orice altceva "e spatiu comun".
Inundatia respectiva apare spre mijlocul balconului, nu se afla langa vreo scurgere de burlan. Balconul desigur ca e in actele sale de proprietate, nu exista cale de acces decat din apartamentul lui, e la fel cum e balconul meu pentru mine; nu e niciun "spatiu comun". asociatia nu vrea sa plateasca nimic, nici nu vor sa aiba de-a face cu el.
Am vopsit si pe banii mei, si pe banii de la asigurare insa ei vin, constata si platesc reparatia tavanului meu, nu ii intereseaza cauza, spre surprinderea mea.
Apa care picura ma impiedica sa utilizez spatiul, nu e doar o pata. Exista vreo plangere pe care s-o fac la vreo institutie, sau posibilitatea vreunei amenzi, prin care sa-l determin sa accepte o reparatie a fisurii respective, chiar pe banii mei, ca sa oprim apa?
Multumesc.
alex_2, utilizator
Exista o problema la fatada blocului, din ce se intelege. Puteti sa vorbiti si cu presedintele asociatiei, cu vecinul de la 4. Sa stabiliti cauza.
Incercati o mediere si poate ca dl. isi va da seama de situatie. Balconul este proprietatea domniei sale, dar fatada blocului este a intregii asociatii.
Multumesc pentru raspuns insa nu are absolut nicio legatura cu subiectul.
Nu are fatada blocului nicio treaba. Daca era, as fi fost fericit, si implicam asociatia de la inceput.
E o fisura, crapatura, orice ar fi, nu a permis nimanui sa intre in casa, in pardoseala balconului, prin care apa sau zapada care se topeste acolo se scurge la mine, din mijlocul tavanului meu.
Intrebarea mea era daca, in afara unui proces direct intre noi doi, care poate sa dureze oricat de mult, nu pot implica intai vreo institutie de genul inspectoratului in constructii, care si doar prin posibilitatea unei amenzi, sa-l aduca in lumea reala, ca nu poti sa produci inundatii intentionat, sperand sa nu patesti nimic si sa-ti si renoveze vecinii casa.
alex_2, utilizator
Chemati un expert in constructii- eventual autorizat ANEVAR va stabileste de unde provine acea problema si daca la o notificare directa in care atasati si raportul nu se conformeaza si nu plateste daunele in actionati in instanta.
Nu vine nici o autoritate sa faca verificari doar ca cineva are vre-o banuiala in casa nimanui. Constatati prin expert si dupa actionati cum doriti.
Inteleg ca vecinul mai in varsta este hotarat ca reparatia trebuie sa fie facuta de asociatia de proprietari si pentru acest motiv este dispus sa permita accesul in apartament iar dvs sunteti dispus sa platiti pentru aceasta reparatie, si doriti sa fie efectuata cat mai repede posibil. Il puteti convinge (dvs sau presedintele asociatiei) sa va permita sa faceti reparatia cu titlu de urgenta urmand apoi ca asociatia sa ramburseze cheltuielie dupa ce se obtin aprobarile necesare?
Ar fi indicat de sesizat si Inspectoratul regional in constructii, dar nu as astepta neaparat o solutie salvatoare.
Multumesc.
@Cornelia Dayes: vecinul viseaza o reparatie integrala a hidroizolatiei din podeaua balconului, facuta doar de asociatie. o rezolvare directa intre noi doi a refuzat-o inca de acum 5-6 ani, dupa cum am spus. nefiind spatii comune, acoperis, burlan etc. asociatia nu are nicio treaba. O sa incerc la Inspectorat sa vad daca se poate inregistra vreo reclamatie cumva.

@BARBULESCU ION-SEBASTIAN: cred ca un expert e o idee buna. Daune fata de mine nu are de platit, am asigurare. Nu m-am gandit la expert pana acum pentru ca exista stabilit un vinovat, impreuna cu asociatia si administratorul blocului, conform tuturor procedurilor pe care le cere asiguratorul pentru plata. Asta nu a facut insa ca gaura din partea lui sa se infunde singura.