avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Apartamentul meu este situat la etajul 3 si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Apartamentul meu este situat la etajul 3 si am un ...

Buna ziua,
Apartamentul meu este situat la etajul 3 si am un balcon care iese in exteriorul blocului si nu are acoperiși, este sub cerul liber. La etajul 4 apartamentele sunt prevazute cu terasa care se termina la nivelul peretelui exterior al blocului. Terasa vecinului meu este pe toata lungimea balconului meu. Anul trecut a inchis terasa fara sa monteze jgheaburi si atunci cand ploua este o "feerie" pentru ca toata apa de pe acoperisul terasei lui se scurge pe balconul meu, diminețile atunci cand temperaturile scad si este soare se formeaza condens si picura, iarna se topeste zapada etc. L-am tot rugat sa remedieze situatia, m-am oferit sa contribui financiar, am vorbit cu presedintele asociatiei si nimic, Intrebarile mele sunt: ce pot face? Ce autoritate ma poate ajuta? Unde pot depune o sesizare? Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:04, 25 Septembrie 2022
Sesizați primaria și Inspectoratul de Stat pentru Construcții nu vă mai pierdeți timpul discutând cu vecinul.
Vor veni ei la vecin să discute,să întrebe de autorizație de construire.
În 30 de zile au obligația să vă răspundă la reclamația făcută.
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2022
mitabiciclista, utilizator
Buna ziua, La primarie, la politia locala, la ISC, la instanta,, si chiar la un mediator. Notificarea, prin executor judecatoresc.
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri!
In speta prezentata,asociatia de proprietari,presedintele de asociatie nu va pot ajuta ,eventual sa apeleze la bunul simt al vecinului
daca amiabil nu puteti solutiona,notificati official vecinul cu obligatia asigurarii starii tehnice a proprietatii sale -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Serviciul din primarie nu va poate ajuta deoarece acesta are autoritate si competeta strict asupra asociatiilor de proprietari ,verifica respectarea dispozitiilor L nr 196/2018 referitor la partea comuna de condominiu,or in speta dv este vorba despre litigiu intre proprietari si aferent proprietati private
Sesizati oficial disciplina in Constructii din primarie
Inspectoratul de stat in constructii nu se poate implica deoarece nu este vorba despre edificare constructie noua care sa intereseze structura de rezistenta a imobilului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz reparatie balcon alex_2 alex_2 Buna ziua. In balconul vecinului de deasupra (bloc 6 etaje, eu stau la 3, el la 4), proprietar, varsta 76, exista o defectiune prin care picura apa la mine ... (vezi toată discuția)
Montare calorifere suplimentare annesis annesis Vecinul de la etajul 10 a montat calorifer pe tot peretele din dormitor, chiar si in balcon. Din pricina aceasta mi-a aparut mucegai in casa, dupa 26 ani de ... (vezi toată discuția)
Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)