avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire pentru un părinte predecedat defunctului. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire pentru un părinte predecedat defunctului. Cum se împarte această moștenire între copiii și soția lui?

Tatăl este decedat,din partea tatei de la o rudă rămâne mostenire. Sunt trei copii și mama acestora. Cum se împarte moștenirea?
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:38, 13 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Sa inteleg ca dupa decesul tatalui dumneavoastra, din partea unei rude de a domniei sale, va vine o mostenire.
Daca acea mostenire vine dupa decesul tatalui ea se imparte intre copii adica intre dumneavoastra si frati.
Daca mostenirea a venit inainte de decesul tatalui atunci mama primeste 1/4 si restul se imparte intre copii!
Mostenirea a fost primita dupa moartea tatalui. Mama copiilor nu primeste nimic?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mama sigur nu. (soția nu e rudă cu rudele soțului și nici nu vine la moștenire prin reprezentare)
Copiii - presupun că da. (fie prin reprezentare, fie în nume propriu). Ar trebui să știu exact despre ce rudă vorbiți.
Ce grad de rudenie este între dvs. și ruda care a murit după tatal dvs.? (ziceți ...pe vorbe, că s-ar putea să n-o nimeriți cu calculul gradelor. Ce vă era? Bunică, mătușă ...)
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
romascanu, moderator
Fratele tatălui meu e cel după care mostenim,suntem trei frati Mi se parea corect ca si mama sa primeasca ceva. Nu stiu ce spune legea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă tatăl dvs a decedat înaintea unchiului, mostenesc doar nepoții, în cote parti egale.
Dacă tatăl dvs a decedat după unchi, la dezbaterea succesiunii unchi, moștenitor va fi tatăl. Ulterior se va dezbate succesiunea după tata, moștenitori fiind mama (1/4) si copiii (3/4)

Alte discuții în legătură

Mostenire prin reprezentare prodigy prodigy Situatie: - cele mai apropiate rude a persoanei decedate sunt verisorii primari! - persoana decedata nu are copii sau frati, tatal si mama sunt ... (vezi toată discuția)
Cine mosteneste ? doar copii sau si rudele de gr 1 mirelahanganu mirelahanganu Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu un sfat . Dupa moartea unuia dintre parinti ( proprietari ai unui aparatament ) cu doi copii majori , mama in viata si ... (vezi toată discuția)
Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi (fratele ... At49692@gmail.com At49692@gmail.com Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi(fratele tatălui meu care este decedat, menționez ca nu mai am frații) care nu are copii nici soție ... (vezi toată discuția)