Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire pentru un părinte predecedat defunctului. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire pentru un părinte predecedat defunctului. Cum se împarte această moștenire între copiii și soția lui?

Tatăl este decedat,din partea tatei de la o rudă rămâne mostenire. Sunt trei copii și mama acestora. Cum se împarte moștenirea?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Sa inteleg ca dupa decesul tatalui dumneavoastra, din partea unei rude de a domniei sale, va vine o mostenire.
Daca acea mostenire vine dupa decesul tatalui ea se imparte intre copii adica intre dumneavoastra si frati.
Daca mostenirea a venit inainte de decesul tatalui atunci mama primeste 1/4 si restul se imparte intre copii!
Mostenirea a fost primita dupa moartea tatalui. Mama copiilor nu primeste nimic?
Mama sigur nu. (soția nu e rudă cu rudele soțului și nici nu vine la moștenire prin reprezentare)
Copiii - presupun că da. (fie prin reprezentare, fie în nume propriu). Ar trebui să știu exact despre ce rudă vorbiți.
Ce grad de rudenie este între dvs. și ruda care a murit după tatal dvs.? (ziceți ...pe vorbe, că s-ar putea să n-o nimeriți cu calculul gradelor. Ce vă era? Bunică, mătușă ...)
romascanu, moderator
Fratele tatălui meu e cel după care mostenim,suntem trei frati Mi se parea corect ca si mama sa primeasca ceva. Nu stiu ce spune legea.
Dacă tatăl dvs a decedat înaintea unchiului, mostenesc doar nepoții, în cote parti egale.
Dacă tatăl dvs a decedat după unchi, la dezbaterea succesiunii unchi, moștenitor va fi tatăl. Ulterior se va dezbate succesiunea după tata, moștenitori fiind mama (1/4) si copiii (3/4)