avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire prin reprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire prin reprezentare

Situatie:
- cele mai apropiate rude a persoanei decedate sunt verisorii primari!
- persoana decedata nu are copii sau frati, tatal si mama sunt decedati;
- cei trei frati ai tatalui sunt si ei decedati;
- singurii ramasi in viata sunt cei 5 copii (verisorii primari) care provin de la fratii tatalui;
- Fratele nr. 1 are 2 copii, Fratele nr. 2 are 2 copii si Fratele nr. 3 are doar 1 copil.

Intrebare: Verisorii vor mostenii prin reprezentare sau masa succesorala va fi impartita in cote-egale celor 5 mostenitori???

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: prodigy , utilizator 09:34, 22 Iunie 2009
Vor mosteni partea ce le-ar fi revenit autorilor lor daca ar fi fost in viata la data decesului.
Din cate am inteles, art. 665 si art. 666 din Codul civil enumera doar 2 categorii de mostenitori prin reprezentare:
1. Reprezentarea in linie directa descendenta
2. In line colaterala, reprezentarea este admisa in privinta copiilor si descendentilor fratilor sau surorilor defunctului.

Situatia expusa de mine nu intra in aceste 2 categorii. Sau gresesc eu la interpretare???
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2009
prodigy, utilizator
Am fost astazi pe la cativa notari publici. Este extraordinar lipsa de competenta a multora. Nimeni nu a putu t (sau nu a vrut) sa ma lamureasca in aceasta chestiune.
Este cine pe forum care poata da niste explicatii???
In calitatea de nepoti dupa frate decedat, mostenesc !
cei trei frati mostenitori ai defunctului au decedat inainte sau dupa defunct? ceea ce nu modifica nimic in mod deosebit, doar adauga eventual la cheltuieli in lus, pt. ca in cazurile unde fratii care au copii, au murit dupa Defunctul fara copii, atunci practic mosteneste fratele decedat ulterior, iar dupa acesta se face imediat o a doua mostenire, unde mostenesc copii lui.
Daca defunctul este ultimul decedat cronologic, atunci copii vin la mostenire direct in calitatea de nepoti ...,
Fiecare frate mosteneste in cote egale, sunt trei frati, fiecare va avea 1/3. Deci unde sunt doi copii ei vor detine fiecare cota de 1/2 din 1/3. Unde e doar unul el va avea cota de 1/1 din 1/3.
1. Defuncta nu are frati, surori sau copii.
2. Parintii defunctei: mama si tata au decedat demult.
3. Tatal defunctei a avut trei frati care au decedat si ei demult, dar aveau copii (primul a avut 2, al doilea tot 2 si ultimul doar unul)
4. Cei care traiesc acum sunt copii celor trei frati (altfel spus verisorii primari ai defunctei).

Intrebare:
Acesti copii mostenesc prin reprezentare sau masa succesorala se imparte in 5 cote egale? Altfel spus mostenirea se imparte egal intre ei sau in cote de 1/6, 1/6, 1/6, 1/6, si 2/6 ???

Alte discuții în legătură

Unchiul si/sau verisorul? koko2010 koko2010 Va rog un raspuns. Cum se face succesiunea in cazul in care decedatul nu mai are ca rude in viata decat 2 persoane aflate in cea de.a patra categorie de ... (vezi toată discuția)
Succesiune IOANBIRLEA IOANBIRLEA Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata de o succesiune dupa o persoana decedata care are in viata urmatoarele rudenii: o sora, si nepoti din 2 ramuri ... (vezi toată discuția)
Mostenire ruda indepartata gabiK71 gabiK71 buna ziua As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau ... (vezi toată discuția)