Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca pe durata invoirii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca pe durata invoirii

Buna ziua.
Cu toate ca invoirea nu este definita de legislatie, daca un angajat invoit pe baza unui bilet semnat si aprobat de conducatorul locului de munca, avand consemnat intervalul orar care face obiectul invoirii, sufera un accident, acesta se considera accident de munca?
Multumesc.
In functie de precizarile facute de dvs. nu este accident de munca.
De altfel am facut mentiuni in acest sens si in mesajul anterior: "... Daca respectiva comisie va constata cele mentionate mai sus (conform precizarii dvs), dosarul de cercetare nu vad cum sa poata fi avizat de catre ITM, nefiind indeplinite conditiile din Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare."
Am inteles. In urma constatarilor comisiei nu rezulta un dosar valid spre avizarea de catre ITM, ca accident de munca. Multumesc