Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare apartamente in rate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare apartamente in rate

Buna ziua. Detin o agentie imobiliara si vreau sa dezvolt o noua nisa pentru noi, mai exact agentia noastra sa revanda in rate apartamentele achizitionate in transe ( 36 rate ) cu un avans anterior. Vanzare se va realiza prin antecontract notarial cu plata lunara in cont. Sunt 2 aspecte care ma intereseaza. Firma este platitoare de TVA, vanzarea se realizeaza fara TVA? Mentionez ca imobilele ar proveni dintr-o achizitie prin vanzare cumparare, nu din constructie.
Cate imobile s-ar putea vinde pentru a nu se ajunge la plata TVA pe revanzarea acestora ( exista un prag financiar) ?

Multumesc pentru ajutor.
Beneficiati de scutire de TVA la livrare, in principiu:

Cod Fiscal:

(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile. în sensul prezentului articol se definesc următoarele:

1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcții, conform legislației în vigoare;
2. construcție înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ;
3. livrarea unei construcții noi sau a unei părți din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcției sau a unei părți a acesteia, după caz, în urma transformării;
4. o construcție nouă cuprinde și orice construcție transformată sau parte transformată a unei construcții, dacă costul transformării, exclusiv taxa, se ridică la minimum 50% din valoarea construcției sau a părții din construcție, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformării, respectiv valoarea înregistrată în contabilitate în cazul persoanelor impozabile care au obligativitatea de a conduce evidența contabilă și care nu aplică metoda de evaluare bazată pe cost în conformitate cu Standardele internaționale de raportare financiară, sau valoarea stabilită printr-un raport de expertiză/evaluare, în cazul altor persoane impozabile. în cazul în care se înstrăinează doar o parte din construcție, iar valoarea acesteia și a îmbunătățirilor aferente nu pot fi determinate pe baza datelor din contabilitate, acestea vor fi determinate în baza unui raport de expertiză/evaluare;
Trebuie sa tineti cont de eventualele ajustari de tva daca ati cumparat imobilele cu TVA, chiar daca acum operatiunea de vazare este scutita de TVA.