avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1144 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anularea pensiei de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anularea pensiei de urmas

va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea.Pe parcursul facultatii am luat pensie de urmas.In vara asta am terminat facultatea, mai precis in iunie 2009, dar am luat pensia pe iulie si august, in septembrie m-am decis sa nu o mai iau si am fost la Casa de Pensii unde mi-au zis sa aduc o cerere de anulare si buletinul.Azi am primit acasa o recomandata de la Casa de Pensii cum ca trebuie sa duc adeverinte de la scoala pe anii de facultate.Eu am dus doar din primul an de facultate,dar CUM SA FAC????CA EU AM ABSOLVIT.IMI DA DE LA FACULTATE ACESTE ADEVERINTE CHIAR DACA AM ABSOLVIT???
Cel mai recent răspuns: criathynne78 , utilizator 11:36, 25 Octombrie 2009
Vreau sa va intreb ceva.Pensia de urmas puteam sa o ridic si de pe lunile iulie si august, chiar daca am absolvit facultatea in iunie?
Nu, pe lunile iulie si august nici nu trebuia s-o primiti.
Desi, din topic rezulta ca ati primit-o ani intregi fara sa fi facut dovada ca va continuati studiile.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea




Problema este ca nu mi s-a cerut adeverinta decat atunci cand am depus actele, nici nu am stiut ca trebuie dusa in fiecare an, dar eu am diploma cum ca am absolvit si cred ca e suficienta pt a dovedi ca am fost la scoala. O sa merg luni la Casa de Pensii.Sa inteleg ca pe cele 2 luni va trebui sa dau banii inapoi?
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2009
criathynne78, utilizator
Da, este suficient ca aveti diploma. In fond, ati beneficiat de pensia de urmas cu respectarea prevederilor Legii nr. 19/2000, in sensul ca v-ati aflat in continuarea studiilor si ati avut varsta sub 26 de ani.
Teoretic, in privinta celor 2 luni trebuie sa se emita decizie de debit. Practic, stati maine de vorba cu cei de la pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc frumos, mi-ati fost de mare ajutor!!Rar intalnesc oameni care sa ma ajute cu un sfat neconditionat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas lidia21 lidia21 Buna!!! Am si eu o intrebare...daca ma casatoresc mai am dreptul la pensie de urmas? Tatal meu a decedat anul trecut,eu inca urmez cursurile unei ... (vezi toată discuția)
Nelamurire - pensie de urmas Zizika87 Zizika87 Am 22 de ani, am terminat facultatea in vara aceasta, iar din toamna incep cursurile de master. Cat am fost studenta am primit pensia de urmas. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Nu pot face 2 facultati daca primesc pensie de urmas de la m.a.i? omnia omnia Buna ziua.Tocmai vin de la Casa de pensii unde am depus adeverinta de studenta in anul II,zi.Doamna de la ghiseu mi-a raspuns la intrebarea:\"Pana la ce varsta ... (vezi toată discuția)