Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislația despre hartuire sexuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislația despre hartuire sexuala

De jumătate de an m am angajat la un cabinet veterinar, iar acum patronul a încercat sa abuzeze sexual de mine. Cum se procedează in acest caz referitor la legislația despre abuz, la legislația referitoare e contract de munca?
george-neagu, moderator
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_467...
Vedeti aceste articole
www.avocatnet.ro/t14480/hart...

Codul Penal
art.223 Hărţuirea sexuală
(1) Pretinderea în mod repetat de favoruri de natură sexuală în cadrul unei relaţii de muncă sau al unei relaţii similare, dacă prin aceasta victima a fost intimidată sau pusă într-o situaţie umilitoare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Depinde în ce a constat fapta.
Încadrarea juridică a faptei se face in functie de fapta concretă si de probe.
E posibil sa nu aveti probe.
Orice mijloc de probă poate fi folositor în instanță , in cazul hartuirii sexuale.