avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Imprumut pers. fizica catre pers fizica (rude grad 1) ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Imprumut pers. fizica catre pers fizica (rude grad 1) jn derulare.

Daca pers. care a dat imprumutul (Parinte), cu contract de imprumut nelegalizat, a decedat, cui ii mai ramburseaza fiica care s-a imprumutat, restul de bani din imprumut ?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: sebastian-barbulescu , utilizator 17:37, 13 Martie 2018
Depinde de data încheierii contractului.
Noul cod civil prevede obligativitatea încheierii in forma autentică a contractului de împrumut.
În caz contrar el este lovit de nulitate absoluta.
Deci dacă ați încheiat un astfel de contract ulterior anului 2011 nu datorat nici macar 1 leu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum recuperez banii imprumutati sau cum intru an posesia garantiei lasate? djccc69 djccc69 Am imprumutat o cunostinta cu o suma de bani pentru care am facut un contract de imprumut scris de mina,prin acest contract mi-a lasat garantie actele unui ... (vezi toată discuția)
Despre testament serbanstefan serbanstefan Buna ziua as dori o informatie daca exista vreun tip de testament care se poate intocmii pe timpul vietii si care nu poate fi atacat in judecata dupa deces ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. doamna popescu nu nu este casatorita, nu are copii, ... elena cailean elena cailean Buna ziua. Doamna Popescunu nu este casatorita, nu are copii, are doar un frate (doar dupa tata) si o mama in varsta care nu are alti copii. Daca doamna ... (vezi toată discuția)