Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Imprumut pers. fizica catre pers fizica (rude grad 1) ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Imprumut pers. fizica catre pers fizica (rude grad 1) jn derulare.

Daca pers. care a dat imprumutul (Parinte), cu contract de imprumut nelegalizat, a decedat, cui ii mai ramburseaza fiica care s-a imprumutat, restul de bani din imprumut ?
Va multumesc!
Depinde de data încheierii contractului.
Noul cod civil prevede obligativitatea încheierii in forma autentică a contractului de împrumut.
În caz contrar el este lovit de nulitate absoluta.
Deci dacă ați încheiat un astfel de contract ulterior anului 2011 nu datorat nici macar 1 leu