Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reînnoire acte român plecat din țară
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reînnoire acte român plecat din țară

sunt mama unui baiat de 26 ani care lucreaza in starinatate si i sa expirat ci si el nu poate venii in tara ca isi pierde serviciul . Eu pot sa-i fac ci daca imi trimite toate documentele?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Cu procura speciala eliberata se Consulatul Romaniei unde are resedinta fiul dvs.
si consulatul ii da imediat acea procura? ca lui i sa expirat Ci de o saptamana.. iar aici in Romania ,nu o sa am probleme ca sa nu-mi elibereze Ci fiului meu?
multumesc
Monalisa69, utilizator
Fiul merge la ambasada/consulat cu CI expirat si solicita un titlu de calatorie. Pe baza acestuia va face o procura prin care va imputerniceste sa-i depuneti actele pentru obtinerea unui nou CI ca urmare a expirarii si sa-i ridicati CI nou. Face pozele, sa aiba grija sa fie stampilate de ambasada/consulat. Va trimite CI expirat, certif. de nastere, imputernicirea, pozele si gata. Banuiesc ca sunteti proprietara pe locuinta. Dvs. aveti nevoie de actele pe casa si CI-ul dvs. Toate in original si copie.
Justitiarul711, utilizator