avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema cu societatea de asigurari...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema cu societatea de asigurari...

Cu respect! Ma confrut cu urmatoarea problema in materie de asigurari: autoturismul meu a fost avariat in proportie de 85%, mi s- a ca voi fi incadrat la dauna totala de catre societatea omniasig comunicandu mi urmatoarele printr un email:

-ne despagubesc cu suma de aprox. 3600 lei. Calculul a fost efectuat dupa urmatorul algoritm:
- valoarea de noua estimata de Omniasig este de 9000 Euro;
- s-a scazut 85%, reprezentand uzura autoturismului;
- s-a scazut 25%, cat ar valora epava autoturismului;
- Omniasig a mai scazut 15%, reprezentand un coeficient de similitudine pentru piesele ce nu se mai fabrica
S-a luat in calcul cursul BNR din ziua accidentului, 3 sept '09 = 4,2442 Lei/eur.

Pentru cunoscatorii in materie va rog sa mi spuneti daca acest calculul este corect? si in ce baza legala a fost calculat? daca este in concordanta cu reglemntarile legislative in vigoare?

Va multumesc pentru orice raspuns primit!
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 21:48, 25 Octombrie 2009
Ne incurcam in procente si calcule.
Explicit:Valoarea de nou(catalog/lista preturi)= 1000 unitati valorice
Uzura = 85% (sa zicem)
Valoarea reala = 1000uv-85%uz=150uv
Valoare maxima epava = 25% din valoarea reala (150x25%=37,5 uv)
Val despagubire =Val.reala minus val.epava =150uv-37,5uv=112,5 uv.
Acel coef de similitudine, este o inventie care nu se regaseste in norme.
El ar putea fi luat in calcul (doar de unii asiguratori) atunci cand se plateste pe CASCO, reparatia in regie proprie si se utilizeaza piese sub licenta(nu originale) sau second hand.Aplicare acestuia se face numai in favoarea asiguratului(acceptata de acesta), in cazurile in care daca s-ar intra cu pretul pieselor originale,s-ar depasi valoarea daunei totale economice.
Multumesc dlui nucu pentru explicatia clara si corecta. pe care a adat-o problemei dlui geo26
Multumesc celor care au binevoit sa mi raspunda! ca sa concluzionam acesta speta, este corecta aproximativ suma de 3600 lei avand in vedere situatia expusa? de fapt, asta ma intereseaza cel mai mult!!! Multumesc!
Daca luam datele furnizate ca fiind corecte, calculul ar fi:
9000E-85%= 1350E
1350E -255(epava) =1012,5E la cursul de 4,2442 =4297,25 lei
Nu se justifica cei 15% "coef.similitudine" .Daca ar fi vorba despre o plata de reparatie in regie proprie (conform deviz asigurator) ar putea fi de discutat o asemenea influenta.In cazul de fata (dauna totala) nu poate fi vorba.
Este ciudata coincidenta intre "avariat 85%" si uzura de 85%:-/
Cine a putut stabili acest procent de avarie, atat de precis?Politia in p.v. ?
Inspectorul de daune pe baza unui deviz, fie el si estimativ?
Uzura corespunde unui autovehicul cu cel putin 10 ani vechime si stare de intretinere satisfacatoare?
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2009
nucu$, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident, despagubire rca, dauna totala - legislatie felisc felisc Buna ziua, Am avut un accident, fiind nevinovat, partea vinovata avand RCA. Care sunt legile pe care trebuie sa le citesc sa fiu complet informat cu ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca dauna totala IulianCh IulianCh Buna ziua, In noiembrie 2015 am avut un eveniment cu masina. Am deschis dosar de dauna la asiguratorul celui vinovat si dupa ce am depus toate hartiile am ... (vezi toată discuția)
Problema asigurari. grad de uzura al vehiculului estimat gresit andrei_jil andrei_jil Buna dimineata, Am un autoturism audi a6 din 2002 cu 269 000 km, care a suferit un \"mic\" accident in urma caruia a ajuns epava ( dauna totala ). Toate ... (vezi toată discuția)