Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditionarea Internarii in spital a unui bolnav psihic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditionarea Internarii in spital a unui bolnav psihic

Mi-a fost impusa conditionarea Internarii in spital a unui bolnav psihic intr-un spital de pneumologie de catre doctor numai daca are insotitor permanent.In conditiile in care mama mea are probleme de sanatate(diabet face insulina)sa stai 24/24 ore intr-un scaun sa fii insotitor as vrea sa stiu cat de legala este aceasta conditionare impusa de doctor.
Multumesc
Pretentia medicului este intemeiata atat timp cat bolnavul prezinta si afectiune psihica respectiv poate prezenta comportamente deviante sau violente iar prezenta insotitorulii este justificata pentru permanenta urmarire a bolnavului cu scopul asigurarii sigurantei integritatii acestuia cat mai ales a celorlalte persoane din spital,angajati ,pacienti apartinatori