Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Ai voie să înregistrezi audio-video cu telefonul ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Ai voie să înregistrezi audio-video cu telefonul mobil într-o secție de poliție?

Eu cred că da.
Nu există niciun motiv temeinic pentru a interzice acest lucru.

Secția de poliție nu este spațiu privat, prin urmare nu se încalcă dreptul nimănui la viață privată.
Specialiștii juriști de pe acest forum ce spun?
In sectia de politie nu se poate filma decat daca o persoana este supusă unei infracțiuni sau unui deloc civil care nu ar constitui infracțiune.

Adică nu se pot face filmări ca si cum filmezi peisaje în spații publice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat