Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizația maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizația maternitate

Bună ziua!La angajare de 4 ore cât o să am indemnizația de creștere copil? 75% din salariul minim pe economie sau din salariul pentru 4 ore?
Buna ziua,
Conform OUG 158/2005: Concediul şi indemnizaţia de maternitate
ART. 23
Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
ART. 24
Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
ART. 25
Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare,
Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.