Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Vecinul renoveaza apartamentul si mi-a daramat o ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Vecinul renoveaza apartamentul si mi-a daramat o bucata de tencuiala. Ce pot sa fac ?

Buna ziua,
Vecinii mei fac modificari/renoveaza la apartament. Peste weekend am fost plecat iar cand m-am intors am gasit o bucata de 40/40 cm de tencuiala cazuta pe canapea de se vede caramida.
Ce drepturi am la despagubire ? Reparatia + renovarea intreg peretelui/camerei ? Alte despagubiri ? Daca eram pe canapea imi cadea in cap tencuiala.
Multumesc
Pentru despagubiri si alte despagubiri puteti incerca in instanta. Poate va ganditi sa discutati cu vecinul mai initai, vedeti daca este de acord sa repare stricaciunile. Daca aveti o asigurare a locuintei ar trebui sa fie si mai simplu.
CaraD, utilizator
Multumesc.
Asta am si facut, dar voiam sa stiu ce drepturi as avea, nu vreau sa-mi renoveze tot apartamentul dar vreau sa aduca camera la starea initiala. Normal ca vreau sa o fac pe cale amiabila dar voiam sa stiu care imi sunt drepturile.
Klaxu, utilizator
Drepturile pe care le aveti / doriti sa le exercitati le stabiliti in urma discutiei. Daca este de acord sa repare pe banii dumisale, perfect, ramaneti si buni vecini mai apoi. Daca considera ca nu-i treaba dumisale, puteti cere instantei (intre altele) aprobarea sa reparati dvs pe cheltuiala vecinului. Daunele in plus fata de costul reparatiei ar trebui dovedite (lipsa de folosinta, daune la bunurile mobile, etc). Evident v-ar trebui aparator in cazul acesta.
Am inteles. Va multumesc pentru raspuns.
Cu placere. Indiferent ce curs vor lua lucrurile, poate ar fi o idee buna sa conservati probele, foto, martori, etc.