Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Refuz despăgubire casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Refuz despăgubire casco

Buna ziua , va prezint urmatoare situatie, in care solicit ajutor.
Sotia a lovit o masina parcata pe strada. Autoturismul parcat nu deține asigurare polita RCA obligatorie pentru ca nu se mai circula cu acest autoturism.
Masina soției deține polita RCA obligatorie si polita casco opțională.
Proprietarul autoturismului parcat nu a avut nici un fel de pretentii, s-a completat înțelegerea amiabila dar fara polita RCA.
Cei de la casco au spus ca este obligatorie polita rca a autoturismului parcat, in caz contrar sa se obțină o constatare de la politie.
Cei de la politie refuza sa elibereze constatarea deoarece au nevoie de o cerere scrisă de la casco de ce refuza sa deschida dosar de despăgubire.
Cei de la casco la randul lor refuza sa dea o cerere scrisă, invocând ca aceasta este procedura.
Eu vreau doar sa imi repar masina pe polita casco.
Ce pot sa fac in aceasta situatie ? Catre cine sa ma îndrept , politie sau casco?
Precizez ca dosarul a fost deschis pentru constatare dar s-a blocat la înțelegerea amiabila.
Va multumesc.
Este un abuz din partea companiei de asigurari. Faceti o plangere la ASF. Masina stationata, chiar daca nu detine polita rca valabila are dreptul sa fie despagubita in baza politei rca a soferului vinovat. Nu are nici o legatura polita CASCO pt masina sotiei dv cu faptul ca pagubitul nu detine polita rca
Tocmai de aceea platiti polita casco, pentru situatii ca aceasta
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Faceti o sesizare la ASF. Daca nu rezolvati adresati-va instantei.
Va multumesc pentru promptitudine.
Dupa o saptamana de nervi întinși la maxim, alergătura pe la casco si politie si amenințări cu reclamatii sper ca s-a rezolvat problema. S-au verificat înregistrările de la programările on-line si s-a constatat ca a fost greseala lor, ca am dost îndrumați gresit initial ca nu este nevoie de intelegere amiabila. Oricum nu vad rostul înțelegerii amiabile.
Am primit azi un tel de la ei in care isi cer scuze si ca se rezolva problema. Maine ma prezintă la casco pentru constatare. Sper ca maine sa nu apara alte probleme.
Va multumesc inca o data.