Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Poate fi amendată pentru tulburarea liniștii ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Poate fi amendată pentru tulburarea liniștii publice o persoană cu probleme psihice?

o persoana cu tulburari psihice poate fi amendata pentru tulburarea linistii publice ? am un vecin cu carnet de nebun care deseori devine agresiv verbal, dar arunca si cu diverse obiecte in gard, peste gard, pe casa. am incercat sa ma inteleg pasnic cu el, dar nu functioneaza. as suna direct la 112, dar daca nu il pot amenda, raul se intoarce asupra mea. va rog sa ma sfatuiti, sunt la limita rabdarii
Manuela Rășină, administrator
Nu are rude,apartinatori?
daca nu are rude/apartinatori sesizati oficial serviciul specializat din cadrul primariei sau departamentul specializat din cadrul autoritatii pentru cresterea copilului care detin competenta sa se implice in verificare de astfel de cazuri persoane suferinde,in etate,fara rude
Se poate forma comisie sociala care dupa verificari poate dispune institutionalizarea persoanei
are sotie care locuieste cu el, cu exceptia cazului cand pleaca sa aiba grija de nepoata. mai are 2 copii, dar nimeni din familie nu poate sa il tina in frau. cand e sotia acasa bea mai putin, dar nu e neaparat o regula. comisia sociala se formeaza cu angajati ai primariei ?
Comisiile sociale sunt compuse din inspectori ai autoritatii ,fie serviciul specializat din primarie fie din departamentul din subordinea autoritatii pentru protectia copilului
iar intrebarea mea se refera la o eventuala amenda. cu comisia este o procedura mai complicata
bog77dan, utilizator
Depinde dacă este o persoană lipsită de discernământ, pusă sub interdicție judecătoarească și cu un tutore desemnat. În acest caz, cert persoana nu poate răspunde nici contravențional, însă tutorele ar putea răspunde pentru eventualele prejudicii cauzate de persoana pusă sub tutelă. Fiind o persoană cu tulbuări de comportament, ar trebui să aibă și o medicație, pe care persoana care are grijă de cel bolnav ar trebui să aibă grijă să o ia pentru a preveni astfel de situații. Vedeți cine se ocupă de acest vecin, legal și cu persoana respectivă ar trebui discutat.