avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! In imobilul unde locuiesc, este un vecin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! In imobilul unde locuiesc, este un vecin cu handicap ...

Buna seara! In imobilul unde locuiesc, este un vecin cu handicap psihic și inunda deseori vecinii. Mama sa care-l îngrijea a decedat de curand și acum nu mai are niciun ajutor. Tatăl său, nu răspunde la telefon iar fratele său nu locuiește în țară. Că sa oprim inundația am oprit apa rece și nu vad o rezolvare a acestei probleme. Poliția a rezolvat doar de moment problema dar aceasta se repeta tot timpul. Spuneti-mi ce mă sfătuiți, Carei instituții să mă adresez? Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Laurentiu C , utilizator 18:53, 13 Iulie 2023
Asociatia de proprietari prin reprezentant legal sa sesiseze oficial autoritatile in drept serviciul de specialitate din primarie sau departamentul specializat din cadrul autoritatii pentru protectia copilului care detin departament specializat pentru ingrijire/asistenta persoane in etate sau suferinde si care detin autoritatea sa dispuna comisie sociala care sa verifice situatia si eventual sa dispuna institutionalizarea persoanei in cauza
Am trimis adresa la Primărie, au venit, au făcut o constatare și un proces verbal după care totul s-a încheiat. Vecinul cu handicap este in continuare singur iar vecinii inundați.

ynocentta a scris:

Asociatia de proprietari prin reprezentant legal sa sesiseze oficial autoritatile in drept serviciul de specialitate din primarie sau departamentul specializat din cadrul autoritatii pentru protectia copilului care detin departament specializat pentru ingrijire/asistenta persoane in etate sau suferinde si care detin autoritatea sa dispuna comisie sociala care sa verifice situatia si eventual sa dispuna institutionalizarea persoanei in cauza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

poate fi amendată pentru tulburarea liniștii publice o persoană cu probleme psihice? bog77dan bog77dan o persoana cu tulburari psihice poate fi amendata pentru tulburarea linistii publice ? am un vecin cu carnet de nebun care deseori devine agresiv verbal, dar ... (vezi toată discuția)
Ce se poate face în privința unei vecine cu probleme mintale? Vlad.Barbulescu Vlad.Barbulescu Buna ziua ! Din 1998 si pana in prezent locuiesc la bloc sub o vecina cu probleme mintale grave, ce se manifesta prin urlete zilnice la diferite ore ale ... (vezi toată discuția)
Inundatii repetate de catre vecina bolnava psihic steliana2016 steliana2016 Buna ziua, Suntem proprietarii unui apartament in Bucuresti. Vecina care locuieste deasupra noastra sufera de schizofrenie paranoida si ... (vezi toată discuția)