Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Faptuitor decedat de drept, ce se intampla cu dosarul?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Faptuitor decedat de drept, ce se intampla cu dosarul?

Probabil ati auzit cu totii cazul lui Constantin Reliu, a fost declarat decedat insa este inca in viata.

Curiozitatea mea este urmatoarea:

Ce se intampla daca o persoana aflata in situatia de mai sus comite infractiuni? Dosarul poate inainta avand in vedere ca este declarat decedat de drept? Se aplica art. 10 alin. 1 lit. g din CPP?
Nu inteleg, a fost declarat decedat dar de fapt acesta este in viata? Si autoritatile au fost anuntate? Adica se poate face dovada ca este in viata, numai atunci se pot relua cercetarile , adica se poate redeschide dosarul de cercetare penala.